FITFENIX.CZ
Fitness Praha pilates
Lenka Schwarzerová
602 159 815
lenka@fitfenix.cz
Plickova 553
Praha 4 - Háje

Metoda Pilates

Metoda Pilates vznikla ve 20.letech minulého století. Pilatesova metoda je jedním z nejúčinnějších fitness programů, které se v průběhu století objevily. Svědčí o tom i fakt, že ač vznikla před téměř devadesáti lety, cvičí se dnes, na začátku nového tisíciletí, téměř beze změny. Je navíc velmi populární, protože přináší výsledky a můžou se mu věnovat všichni od začátečníků po pokročilé, v každém věku a na jakékoli úrovni fitness.

Za jejím zrodem stojí Joseph H. Pilates (1880 – 1967). Narodil se v Německu a jeho vlastní neduživé dětství z něj udělalo vášnivého bojovníka s nemocí za pomoci posilování a zlepšování celkové tělesné kondice.

Obdivoval východní tradice, navíc ovládal západní přístup k řeckému a německému fitness, který zdůrazňoval silné a pevné svaly. Pilates kombinoval tyto dva směry a vytvořil svůj vlastní program rozvoje těla a mysli. Experimentoval s těmito principy za první světové války, kdy jako ošetřovatel vymyslel cvičení pro nepohyblivé pacienty upoutané na lůžko. Vytvořil cvičební program na posilování a protahování končetin a páteře. Využíval všeho, co bylo k dispozici. Například palandy, pera z postelí, poličky, židle. Toto nářadí se stalo inspirací pro pozdější prototypy cvičebních strojů. Protože Pilates dokázal touto metodou přimět pacienty k pohybu, byl požádán, aby trénoval nejelitnější jednotku Britské armády. Také zde měl úspěchy, proto následovaly žádosti mnoha vrcholových sportovců a mnoho z nich změnilo své tréninkové programy podle osvědčených metod Pilatese. Dnes lze opět vidět některá z jeho původních nářadí v mnoha studiích. Základem jeho práce je ale především cvičení na podložkách – Mat exercise, které je dnes velmi rozšířeným cvičením.

Tato metoda je založena na šesti základních principech, které se prolínají celým cvičebním programem: koncentrace, kontrola, Powerhouse neboli střední část těla, plynulost, přesnost a dýchání. Všechny tyto principy se vztahují ke každému pohybu, který uděláte. Pilatesova metoda zlepšování tělesného vzhledu a kondice je jiná, než běžné způsoby cvičení. Je to velmi smysluplná činnost, při které se musíte soustředit na to, co děláte. Tato intenzívní koncentrace je známá jako spojení mysli a těla. Díky ní poznáte nový způsob tělesného pohybu a změníte nejenom vzhled, ale také duševní rozpoložení. Tímto cvičebním programem zlepšíte flexibilitu, rovnováhu a koordinaci a vybudujete silné a pevné svaly. Je to posilování bez velkých objemů a zátěží.

Cvičením také zlepšíte držení těla, odstraníte stres a zredukujete chronickou únavu a chronickou bolest. Naučíte se správně dýchat a koordinovat dýchání s pohyby. Cviky protahují a posilují všechny velké svalové skupiny a tím je udržuje silné a pružné. Nezanedbávají ani malé ochablé svaly. Můžete totiž být fit, protože hodně posilujete, ale přesto dost slabí, jestliže zanedbáte malé a méně známé tzv. zpevňující svalové skupiny. Pokud tyto svaly zeslábnou, má celé tělo buďto tendenci ochabnout nebo vytvořit svalovou dysbalanci tím, že velké svaly, které posilujete, jsou čím dál silnější, zatímco malé ukryté svaly jsou čí dál slabší. Tato nerovnováha může způsobit špatné držení těla a eventuelně vést k různým variantám bolestí. Pilatesova metoda tedy může tvořit základ vašeho fitness programu a můžete ji doplňovat jinými formami cvičení, například aerobním cvičením (jogging, chůze, aerobic). Pilatesova metoda cvičení je ale také vynikajícím doplňkem pro jakýkoliv jiný sport.

Optimalizace webu        Zabezpečení Schwarzer         Jablotron        © 2010 - 2014